Yerli firmalar seri küp uydu üretecek

MELTEM GÜNEŞ Ankara  – Bu kapsamda Türkiye’de yerli seri küp uydu üretimine geçilmesi hedeflenirken Telekomünikasyon Uydu ve Elektronik Sanayicileri İş İnsanları Derneği (TUYAD) Başkanı Hayrettin Özaydın, bu ay itibarıyla 5 şirketin birlikteliğiyle KÜPSAT A.Ş. isimli bir şirket kuracaklarını ve 2024’te ilk uyduları uzaya göndereceklerini açıkladı. 

TUYAD Başkanı Özaydın, bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada, daha önce yurt dışında yaptıkları fuar çalışmalarının benzerini bu yıl Cubesat Vision Konferansı ile Türkiye’de yaptıklarını söyleyerek, fuarda Türkiye’de ve yurt dışındaki firmaların tanıştırılmasını sağladıklarını belirtti. Özaydın, 25 ilden gelen iletişimcilere afet anında iletişimin sağlanması için eğitim verdiklerini ifade ederek, “Uydular iletişimde her zaman önü kesilemez ve son alternatifimiz. Eğitimleri çoklaştırarak afet anında bu ekiplerin sahaya koşmasını sağlıyoruz” dedi. 

Uzay Savunma Komutanlığı 

Türkiye’nin kara, hava ve deniz alanlarının yanı sıra uzay alanlarını da koruması gerektiğinin altını çizen Özaydın, Türkiye’de bu kapsamda bir Uzay Savunma Komutanlığı kurulmasının da önemli olduğunu ifade etti. 

Özaydın, Türkiye’de yakın yörünge uydu üretim ve araştırması yapan yerli firmalar Hedef Elektronik, Skytech, NETA, Profen ile Kanadalı Uydu şirketi QSTC arasında imzalanan protokolle bu ay içerisinde 1 milyon dolar sermayeli Küpsat isimli ortak bir şirket kuracaklarını ve seri küp uydu araştırma ile üretimine başlayacaklarını söyledi. Uyduların ilk etapta haberleşme ve gözlem maksatlı kullanılacağını ardından ise savunma amacıyla kullanılacak uyduların da ekosisteme dahil olacağını anlatan Özaydın, “İlk 6 ayda kendi uydumuzu imal edip fırlatmak için harekete geçiyoruz. Yine fırlatma için randevu alarak 2024 yılı içerisinde SpaceX aracılığıyla uydularımızı fırlatacağız” diye konuştu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir