Ünlü ekonomi dergisi Forbes, ‘toksik patronla çalışma yolları’nı yazdı.

ABD’de kamuoyu araştırmaları yapan Harris anket şirketi, 1233 ABD’li yetişkinle bir anket yaptı. Buna göre Amerikalı işçilerin yüzde 71’i yani dörtte üçü hayatlarının bir bölümünde toksik yöneticiyle çalışmak zorunda kaldı. Yaklaşık yüzde 31’i de şu anda halen bu tip bir yöneticiyle çalışıyor. Ankete göre çalışanların yüzde 53’ü bu tip patronları yüzünden hafta sonları veya tatillerde de çalıştıklarını itiraf ediyor.

Peki buna karşı çalışanlar ne yapmalı? İşte o 5 öneri:

ÖNCE FARK ET; SONRA BİR ADIM GERİ AT

Bu süreçteki ilk adım, sağlıksız davranışın farkına varmaktır. Ardından, sizin mi dışlandığınızı yoksa meslektaşlarınızın da benzer şekilde mi muamele gördüğünü belirlemeye çalışın. Yöneticinizin tarzının tüm ekipte tutarlı olduğunu düşünüyorsanız, sorun açıkça ondadır, sizde değil. Yöneticinizin neden bu şekilde davrandığını anlamaya çalışın. Eğer mikro yönetim yapıyorlarsa, bunun nedeni, stratejik düşünmeye alışkın olmayan, ilk kez yönetici olmaları olabilir. Ancak sözlü tacizde bulunarak çizgiyi aşarlarsa bu, altta yatan daha ciddi sorunlara işaret edebilir.

DOĞRUDAN GERİ BİLDİRİM SAĞLAYIN

Birçok yönetici kendinin farkında olsa da diğerleri değildir. Bu nedenle, toksik bir patronla baş etmenin en basit yolu samimi bir birebir görüşme yapmaktır. Bu yaklaşım aynı zamanda onların gerçekten toksik mi yoksa sadece güvensiz mi olduklarının belirlenmesine de yardımcı olur. Yöneticiniz önerilere açıksa ve daha destekleyici olmaya çalışıyorsa bu iyiye işarettir. Ancak geri bildiriminizi alıp görmezden gelirlerse, kendi savunucunuz olmanın, sınırları belirlemenin ve destek aramanın zamanı gelmiştir.

MÜTTEFİKLER EDİNİN

Toksik bir patronla karşı karşıya kaldığınızda yapabileceğiniz en kötü şey kendinizi izole etmektir. Bunun yerine kuruluş içindeki görünürlüğünüzü artırmaya çalışın. Performansınızı ne kadar çok kişi bilirse, daha yüksek seviyelerde müttefik bulma olasılığınız da o kadar artar. Hatta güvenilir arkadaşlar ve akıl hocaları olabilecek meslektaşlarınızla ittifaklar bile geliştirebilirsiniz. En iyi yanı, bu profesyonel ilişkilerin sonunda sizi yatay veya dikey bir kariyer yolculuğuna hazırlayabilmesidir.

SINIRLARINIZI ÇİZİN VE UYGULAYIN

Duruma teslim olmayın. Bunun yerine, iş sorumluluklarınıza odaklanın ve sağlıklı sınırlar koyun . Akşamları iş e-postalarını kontrol etmemek veya yöneticinize işle ilgili seyahat konusunda önceden bildirimde bulunmanız gerektiğini bildirmemek bazı örneklerdir. Sınırlarınız belirlendikten sonra bunları açıkça ve sık sık iletin. Zamanla geri itilme yaşamanız kaçınılmazdır. Böyle bir durumda sakin bir şekilde sınırlarınızı zorlayın ancak geri adım atmayın.

SAĞLIĞINIZI KORUYUN

FlexJobs’un İşyerinde Toksisite Anketi’nde, yanıt verenlerin yarısından fazlası toksik bir patron nedeniyle artan kaygı yaşadıklarını itiraf etti. Dramaya yenik düşmemeye çalışın. Bunun yerine gün içinde düzenli aralar vererek sağlığınızı koruyun. Ayrıca, akıl sağlığınızı korumak için ihtiyacınız olduğunda zaman ayırın. En önemlisi, olumlu bir zihinsel tutum geliştirmek için çaba gösterin. Size tarafsız bir dış bakış açısı sunabilecek bir profesyonelin desteğinden yararlanmaktan çekinmeyin.

Hayatınızı perişan etmelerine izin vermek yerine, kontrol edebildiklerinize odaklanın. Bu stratejileri uyguluyorsanız ve hala sağlıksız bir ortamda sıkışıp kaldığınızı hissediyorsanız, başka bir yere bakmaktan çekinmeyin.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir