KYK yurtlarında internete erişim de sıkıntı; “Ne online derslere ne de sosyal medyaya girebiliyoruz”

Ege Vural Hükümdar

Asansör kazaları ve kötü koşullar ile gündeme gelen Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) ait yurtlarda, internet bağlantısının da sorun yaşandığı öğrenildi. Ankara, Diyarbakır, İstanbul ve Afyonkarahisar’daki yurtlarda kalan öğrenciler, internet altyapısının yetersizliği nedeniyle online derslere bile erişimde güçlük yaşadıklarını, belli saatlerde sosyal medya sitelerine erişmenin olanaksız olduğunu söyledi. Öğrenciler, diğer kentlerdeki yurtlarda da durumun farklı olmadığını iddia etti.

T24’e konuşan, farklı kentlerdeki KYK yurtlarında kalan öğrenciler, internet altyapısının yetersizliği konusunda şikâyetlerini anlattı.

Öğrencilerin açıklamaları şöyle:

Ö. (Afyonkarahisar): Telefon ile internet sisteme giriş yapabilmek en az yarım saati alıyor. Giriş yaptıktan sonra da herhangi bir internet sitesine giriş yapılamıyor. Online derslerdeki yoklama zorunluluğu da cabası, yurdun altyapı yetersizliği yüzünden kalmak üzere olduğum derslerim var.

Y.A. (Ankara): Sabah 06.00-07.00 dışında sosyal medyaya girmek neredeyse imkânsız. Sosyal medya mecraları dışında herhangi bir internet sitesine girebilmek için de en az 6-7 dakika beklemeniz gerekiyor.

H.B. (Ankara): Bir gün online derse giriş yapmaya çalışırken arkadaşlarım yoklamayı kaçırdığımı söyledi. Dersin öğretmenine mazeretimin internet olduğunu söylemek amacıyla hız testi yapıp sonucunu gönderecektim ki hiçbir hız testi sitesini de açamadım. Yurdun interneti o kadar kötü ki, ne kadar kötü olduğunu kanıtlamıyoruz bile.

D.G. (Diyarbakır): Kampüsteki dersler bittikten sonra yurtta ders çalışmak çok zor. Bırakın YouTube’daki ders videoları ile çalışmayı, okulun kendi eğitim materyallerine bile erişemiyoruz. Çözümü içinse almak zorunda kaldığım ek internet paketleriyse maddi açıdan çok zorlayıcı oluyor ancak ders çalışabilmek adına buna mecbur bırakılıyorsunuz.

K.S (İstanbul): Sadece tek cihazdan internet sistemine erişebildiğimiz yetmiyormuş gibi bir de 32 GB gibi gülünç bir kotamız var. Kotayı bitiremiyoruz zaten çünkü kullanamıyoruz.

E.D. (İstanbul): İnternete erişebilmek için yalnızca bir cihazınızı seçmek zorundasınız, bilgisayar ile ders çalışacaksanız telefonunuzu internete bağlayamazsınız. Telefon ile internette gezinecekseniz de bilgisayarınız ile internete erişemezsiniz. Sistem buna izin vermiyor.

Öğrenciler, farklı kentlerdeki KYK yurtlarında kalan arkadaşlarının da benzer durumda olduğunu anlatarak, “yaşamsal faaliyetlerimizin yerine getirilebilmesi bir yana, ders de çalışamıyoruz” diyerek yurtlarındaki internet probleminin kendilerini kısıtladığını dile getirdi.


Editörün notu: Öğrencilerin isimlerinin ve soyisimlerinin baş harfleri, gizlilik isteği üzerine değiştirilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir